A budakalászi táncegyüttes 20 éve alakult. A táncosok a szerb folklór rajongói, szabadidejüket a szerb néptánc és népzene tölti ki, hétvégente fellépnek az ország különböző pontjain, rendszeresen tartanak a táncházakat, és részt vesznek a környékbeli szerbség ünnepein, báljain, nemzetiségi rendezvényein.
A közel 40 tagot számláló felnőtt és gyerekcsoport hetente kétszer próbál, ahol a hétvégi fellépésekre gyakorolnak, vagy új táncokat tanulnak. Májustól szeptemberig szinte nincs is olyan hétvége, amikor ne állnának színpadra. Rendszeres fellépők a sződligeti mezőgazdasági vásárban; a lórévi, a csobánkai, a siklósi és a székesfehérvári szerb búcsún, a rácalmási Városnapon és Tökfesztiválon, az Ajvár fesztiválon Deszken, és budapesti Balkán Hangja rendezvényeken. Évente többször vendégszerepelnek Szerbiában, ezen kívül jártak már Horvátországban, Görögországban, Szlovéniában is. Nagyon büszkék rá, hogy a szerb nemzetiségi kultúra érdekében kifejtett munkásságukért 2019-ben magas rangú állami kitüntetésben részesültek, a Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjat vették át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettestől.
A táncosok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden táncot a tájegységnek megfelelő népviseletben adjanak elő. Ennek következményeként Magyarországon egyedülálló népviselet gyűjteményük van, ami attól is különleges, hogy amit lehet, maguk állítanak elő.
Nagy kincs, hogy állandó kísérő zenekaruk van, akik nemcsak a fellépéseiket teszik színvonalasabbá, de rendszeres táncházainkban is ők húzzák a talpalávalót. A Ruzmarin FolkeStars hitvallásának a hagyományos szerb népzene előadását tűzte ki, táncházaikban is nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a Budakalász környéki és magyarországi szerbek által táncolt lépések ne merüljenek feledésbe, ezért ezeket mindig repertoárra tűzik.
A Ruzmarin FolkeStars az idén 20 éves budakalászi Rozmaring Szerb Táncegyüttes állandó kísérőzenekara – amivel kevés tánccsoport dicsekedhet Magyarországon –, de önálló fellépéseket is vállal.
Tagjainak többsége több évtizede foglalkozik a balkáni népzenével. Mindannyian fontosnak tartják a tradicionálisabb hangzásvilágot, amit hangszerválasztásuk is híven tükröz. Kiemelten foglalkoznak a 300 éve Magyarországon élő szerb nemzetiség hagyományos népzenéjével, de a tánccsoport repertoárja miatt szerbiai tájegységek zenéit is játsszák.
A tánccsoporttal közösen több külföldi folkfesztiválra is meghívták őket. Legbüszkébbek a szerbiai sikereikre, ahol kuriózumként tekintettek az autentikus népzenét játszó magyarországi zenekarra.
A tánccsoport kísérésén felül a zenekar részt vesz Magyarországon a szerb ünnepek zenei kiszolgálásában (búcsúk, Iván-napi koszorúfonás, szüret, keresztelők), mert a zenekar fontosnak tartja a nemzetiségi léttel kapcsolatos hagyományok megőrzését.
Tagjai:
A zenekar külön is megrendelhető